iędzynarodowa agencja ratingowa Standard & Poor’s szacuje, że wskaźnik zastąpienia w Polsce, czyli relacja ostatniej pensji do wysokości emerytury, z dzisiejszych 50 proc. spadnie do 30 proc. w 2040 roku. Oznacza to, że zarabiając 3 tys. zł netto w dniu przechodzenia na emeryturę, otrzymywać będziemy mniej niż 1 000 zł miesięcznie. Coraz pewniejsze zatem staje się, że świadczenia emerytalne nie będą wystarczającym źródłem utrzymania polskich seniorów. W sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni do znalezienia alternatywnego lub dodatkowego źródła utrzymania, atrakcyjne mogą być środki, które zapewni nam posiadane mieszkanie na wynajem.

Inwestycja w nieruchomość jest słusznie postrzegana jako pewny i bezpieczny sposób lokowania kapitału. W czasach niskich stóp procentowych daje wysokie zwroty z inwestycji, kilkukrotnie większe niż z lokat bankowych, ale jest także jedną z najlepszych inwestycji długoterminowych. W czasie wyższych stóp procentowych oraz inflacji, wartość mieszkań najczęściej rośnie wraz z nimi, choć oczywiście należy pamiętać o możliwym wzroście kosztów rat, jeśli mieszkanie współfinansujemy kredytem. Kluczowymi czynnikami decydującymi o powodzeniu naszej inwestycji będą lokalizacja oraz popularność typu lokalu, jaki wybierzemy. Ze znalezieniem najemców nie powinno być problemów.

Mieszkania najczęściej poszukiwane przez wynajmujących to lokale jedno- lub dwupokojowe, położone w centralnych lokalizacjach lub dobrze skomunikowanych z centrami miast i kampusami uczelni wyższych. Szczególnie trafioną decyzją jest kupno lokalu w miejscach takich jak: Warszawa, Wrocław, Kraków, Trójmiasto czy Poznań. Miasta te rozwijają się bardzo dynamicznie, dając ich mieszkańcom nowe możliwości, a to przyciąga pracowników i studentów, którzy są potencjalnymi najemcami.

Dzisiaj do zakupu mieszkania pod inwestycję dodatkowo zachęca fakt, że pomimo rekordowego wzrostu branży, ceny od kilku lat stoją w miejscu. Przy jednoczesnym stałym wzroście cen wynajmu, inwestycja w nieruchomość staje się jeszcze bardziej opłacalna. Wspomniane już stopy procentowe, to także dostępność kredytów hipotecznych na atrakcyjnych warunkach.

Zachętą są też wnioski płynące z raportu „Najem mieszkań w Polsce. Właściciele indywidualni i ich zasoby mieszkaniowe” przygotowanego przez firmę doradczą REAS. Wynika z niego, że obecnie czas poszukiwania najemców lokali w 79 proc. przypadków wynosi do trzech tygodni, a przeszło 42 proc. wynajmujących znajduje najemcę już w ciągu 7 dni.

Inwestowanie w nieruchomość jest dzisiaj jedną z najlepszych decyzji, nieobarczoną wysokim ryzykiem, a w przyszłości może stać się pewnym źródłem regularnego zastrzyku gotówki.