Jedną z najbardziej przydatnych każdemu kierowcy rzeczy jest wzór wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Ta dwustronnie zadrukowana, kolorowa  kartka papieru funkcjonuje w każdym kraju Unii Europejskiej. W dodatku w każdym kraju jej treść i wygląd jest dokładnie taki sam. Dokument ten możemy ściągnąć na przykład ze strony Polskiej Izby Ubezpieczeń www.piu.org.pl. 
Znajdziemy tam zarówno wersję polską jak i polsko-angielską.

Do czego służy ten druk? Otóż większość zdarzeń drogowych to tak naprawdę niegroźne stłuczki, w których nikt nie odnosi obrażeń, a zniszczenia samochodów nie są duże. Jeżeli dodatkowo nie ma wątpliwości, kto jest winny kolizji, wypełnienie wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym w zupełności wystarczy zakładowi ubezpieczeń do podjęcia decyzji o wypłacie odszkodowania. Jest to sposób znacznie szybszy niż czekanie na miejscu zdarzenia na przyjazd Policji. I rzecz najważniejsza – dzięki wypełnieniu oświadczenia ubezpieczyciel nie będzie prosił nas o dodatkowe dane. Korzyść jest zatem ogromna – z wypełnionym drukiem sami skracamy sobie czas do uzyskania odszkodowania.

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym może nam więc bardzo ułatwić życie. Dlatego warto mieć je zawsze przy sobie. Wystarczy wydrukować i schować w schowku samochodowym. Pamiętajmy, że oświadczenie wypełnia zarówno poszkodowany jak i sprawca kolizji. Dlatego też miejmy na wszelki wypadek zawsze dwa egzemplarze druku. A w razie popełnienia błędu – o co przy nerwach związanych ze stłuczką nietrudno – najlepiej jeszcze jeden zapasowy egzemplarz.

Po wypełnieniu wspólnego oświadczenia poszkodowany udaje się z wypełnionym drukiem do ubezpieczyciela OC sprawcy lub do swojego ubezpieczyciela autocasco. Warto zauważyć, że ponieważ w druku wspólnego oświadczenia znajdują się wszystkie potrzebne dane, nie musimy się dodatkowo martwić, że na miejscu zdarzenia zapomnieliśmy spisać numeru polisy, nazwiska czy numeru prawa jazdy drugiego uczestnika kolizji. Wszystko mamy zawarte w druku wspólnego oświadczenia, jeśli tylko wypełniliśmy je zgodnie z instrukcją.

 

Na miejsce zdarzenia powinniśmy wezwać Policję, jeżeli:

  • Kierujący którymś z pojazdów jest pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
  • Kierujący którymś z pojazdów nie posiada przy sobie polisy OC, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego lub samochód nie ma ważnych badań technicznych.
  • Kiedy samochody są poważnie uszkodzone. Tu pojawia się pytanie, co oznacza słowo „poważnie”.  Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że w aucie doszło do usterki układu hamulcowego, kierowniczego lub nośnego – wezwijmy Policję.
  • Kiedy jednym z prowadzących pojazd jest obcokrajowiec.
  • Jeżeli którakolwiek z osób obecnych na miejscu odniosła obrażenia.
  • Jeżeli żaden z uczestników zdarzenia nie przyznaje się do winy.