zy można ubrać się z klasą, a jednocześnie nie wydać na to równowartości małego samochodu?

Nigdy nie będzie tak, że można ubrać się w „byle co”, za pół darmo i będzie to wyglądało ekskluzywnie. Nie będzie. Moda od samego początku była skierowana do osób zamożnych – kiedyś w ogóle nie istniały sklepy z odzieżą, a jedynie zakłady krawieckie. Było czymś absolutnie normalnym, że biedniejsi szyli ubrania chałupniczo, a wyższe sfery społeczne korzystały z usług krawców i szyły na zamówienie. Dopiero później pojawiły się w sklepach sukienki czy koszule dostępne w standardowych rozmiarach i moda powoli wykraczała poza najwyższą warstwę społeczną schodząc coraz niżej.

Zatem jakie są absolutnie kluczowe elementy garderoby, by móc z podniesioną głową pokazać się na wieczornym przyjęciu?

I dla mężczyzny i dla kobiety podstawą są buty. Tu nie ma kompromisu – buty musza mieć odpowiedni kształt, fason i przede wszystkim muszą być czyste. Nie musi to być but klasyczny, gdyż niesamowity krzyk mody – o ile będzie odpowiednio dopasowany do reszty stroju – też się obroni. Moda wysoka, obejmująca osoby z wyższych sfer, to podążanie za pewnymi zasadami, to korzystanie z gustów projektantów. Nie ma jednej, uniwersalnej mody na całe życie – czasami powstanie suknia, która się nigdy nie zestarzeje, a czasami ta sama suknia przestanie być modna po jednym sezonie.

Co z dodatkami, gadżetami? Zbędny pokaz czy nieodzowny element elegancji?

Z pewnością jeden fajny gadżet doda stylu i klasy. U kobiet nieodzowna jest torebka. Biżuteria i zegarek już niekoniecznie, ale torebka to absolutny obowiązek. Obecnie ich ceny sięgają bardzo wysokich poziomów, ale czasem warto w siebie zainwestować i zamiast kilku przeciętnych torebek nabyć jedną, ale niezwykłą. Taki element stroju z pewnością zostanie dostrzeżony i doceniony.

Jeśli chodzi o biżuterię to proponowałbym coś delikatnego, z pewnością nie musi ona epatować i przysłaniać stroju czy figury. Pamiętajmy, że biżuteria postarza, więc nie szarżujmy z nią.

W bogatych kręgach kłuje Pana w oczy kicz?

Kicz był i zawsze będzie obecny na przyjęciach. Cała klasa polega jednak na jego odpowiednim doborze, z wyczuciem i klasą. W świecie mody funkcjonują bardzo poważane osobistości, które uwielbiają kicz, ale jednocześnie obnoszą się z nim w sposób profesjonalny. Uczyniły z niego swoją wizytówkę, są dzięki niemu charakterystyczne. Mówiąc krótko – ten kicz jest ich podpisem.

Najgorsze, co może się przydarzyć, i co się często zdarza w bogatych kręgach, to kicz użyty nieświadomie, niezaplanowanie. Ilość dozwolonego kiczu uwarunkowana jest rangą i rodzajem spotkania – jeśli to my jesteśmy gospodarzami przyjęcia to spokojnie możemy witać gości ubrani nieszablonowo, wręcz kiczowato. Jeśli natomiast jedziemy do sklepu spożywczego to darujmy sobie epatowanie biżuterią, płaszczami czy futrami. To wygląda groteskowo.

Jakie zatem błędy dostrzega Pan w ubiorze Polaków?

Nie rozumiem dlaczego Polacy tak bardzo lubią się sztucznie stroić. Na każdą okoliczność próbują znaleźć specjalny strój – Święto Zmarłych, Boże Narodzenie, ślub, pogrzeb… zawsze szukają specjalnego ubioru. Zasada jest taka, że nie wolno się przestroić, przekombinować. Moda nie lubi nadętego stresu. Lubi relaks, luz, naturalność. Bawmy się modą, ubierajmy się po swojemu, wedle swojego poczucia stylu.